BROOKFIELD, WI – Today, Congressman Jim Sensenbrenner announced that 30 students from Wisconsin’s Fifth Congressional District have received nominations to the U.S. service academies.  

Congressman Sensenbrenner: “The students selected this year as nominees to the United States service academies are upstanding individuals who will make their families, friends, and communities proud in both their academic and professional endeavors. A strong country needs strong leaders, and I have no doubt that these accomplished young men and women will dutifully serve their country and lead this nation into a brighter future.”

Nominees for the United States service academies were chosen from an impressive group of qualified applicants residing throughout Wisconsin’s Fifth Congressional District. The Congressman’s Academy Selection Committee put forth its recommendations for nomination after reviewing each individual candidate and conducting in-person interviews.  

Of the 30 students, five have been named principal nominees. If the principal nominee meets the academic, physical, and medical standards set by the academy, they are assured an offer of appointment to the academy. If a principal nominee does not qualify or chooses not to attend, the alternates compete for the vacancy. Alternates are also part of a pool of applicants from which the academies will select the incoming class. All but one nominee are listed below, and photos of these participating principal and competing nominees are available upon request. 

Principal Nominees:

Jonathan Lee of Brookfield has been named a principal nominee to attend the U.S. Military Academy in West Point, NY. Jonathan, son of Kenneth and Kate Lee, attends Brookfield Academy.

Noah Jensen of Brookfield has been named a principal nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Noah, son of Joel and Carrie Jensen, attends Brookfield Academy.  

Eric Wunsch of Menomonee Falls has been named a principal nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Eric, son Jon and Nancy Wunsch, attends Menomonee Falls High School.

Emma Hutchinson of Brookfield has been named a principal nominee to attend the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD and an alternate nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Emma, daughter of Patrick and Stephanie Hutchinson, attends Divine Savior Holy Angels High School.

Matthew Malone of Pewaukee has been named a principal nominee to attend the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD and an alternate nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO and the U.S. Military Academy in West Point, NY. Matthew, son of Daniel and Trudy Malone, attends Marquette University High School.

Competing Alternate Nominees from Jefferson County:

Steven Jonas of Watertown has been named an alternate nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Steven, son of Brian and Lyn Jonas, attends Watertown High School. 

Competing Alternate Nominee from Milwaukee County:

Christopher Slosar of West Allis has been named an alternate nominee to attend the U.S. Military Academy in West Point, NY and the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Christopher, son of Richard and Sharon Slosar, attends St. John’s Northwestern Military Academy.

Competing Alternate Nominees from Washington County:

Victoria Burns of West Bend has been named an alternate nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO and the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Victoria, daughter of Thomas and Donna Burns, attends West Bend West High School.

Nickolas Rasimus of Hubertus has been named an alternate nominee to attend the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Nickolas, son of Keith and Amy Rasimus, attends Slinger High School.

Competing Alternate Nominees from Waukesha County:

Alexandria Bullen of Brookfield has been named an alternate nominee to attend the U.S. Military Academy in West Point, NY. Alexandria, daughter of Ronald and Susan Bullen, attends the US Military Academy Preparatory School. 

Andrew Bullen of Brookfield has been named an alternate nominee to attend the U.S. Military Academy in West Point, NY. Andrew, the son of Ronald and Susan Bullen, attends the U.S. Military Academy Preparatory School.

Anthony Burzinski of Menomonee Falls has been named an alternate nominee to attend the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Anthony, son of Joseph and Karen Burzinski, attends Menomonee Falls High School. 

Alexander Carter of Oconomowoc has been named as an alternate nominee to attend the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Alexander, son of Paul and Angelique Carter, attends Oconomowoc High School. 

Maxwell Cavadel of Menomonee Falls has been named an alternate nominee to attend the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Maxwell, son of Glenn and Christina Cavadel, attends Hamilton High School.

Parker Ellis of Oconomowoc has been named as an alternate nominee to attend the U.S. Military Academy in West Point, NY and the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Parker, son of Kevin and Julie Ellis, attends Oconomowoc High School.

Michael Elwing of Brookfield has been named as an alternate nominee to attend the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Michael, son of Michael and Holly Elwing, attends Brookfield Central High School.

Ryan Hayward of Okauchee has been named as an alternate nominee to attend the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Ryan, son of Christopher and Meaghan Hayward, attends Lake Country Lutheran High School.

Jacob Hoeg of Waukesha has been named an alternate nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO and the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Jacob, son of Timothy and Kelly Hoeg, attends Waukesha North High School.

Benjamin Johnson of Lisbon has been named an alternate nominee to attend the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Benjamin, son of Jeffrey and Debra Johnson, attends Lake Country Lutheran High School.

Joseph Neimon of Delafield has been named an alternate nominee to the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Joseph, son of Michael and Kerry Neimon, attends Kettle Moraine High School.

John Otten of Menomonee Falls has been named an alternate nominee to the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO, the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD, and the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. John, son of Mark and Janet Otten, attends Marquette University High School.

Michael Puetz of Oconomowoc has been named an alternate nominee to the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Michael, son of Michael and Dawn Puetz, attends Oconomowoc High School.

Henry Rahmes of New Berlin has been named an alternate nominee to the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Henry, son of Michael and Sara Rahmes, attends New Berlin West High School.

Mackenzie Robertson of Menomonee Falls has been named an alternate nominee to the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Mackenzie, daughter of Troy and Dr. Felicia Robertson, attends Menomonee Falls High School.

Jack Schaefer of Hartland has been named an alternate nominee to the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO, the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY, the U.S. Military Academy in West Point, NY, and the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Jack, son of Michael Schaefer and Samantha Gillette, attends Arrowhead High School.

Maxwell Schroeder of Brookfield has been named an alternate nominee to the U.S. Military Academy in West Point, NY and the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Maxwell, son of William and Lisa Schroeder, attends Brookfield Central.

Max Stergiades of Brookfield has been named an alternate nominee to the U.S. Air Force in Colorado Springs, CO and the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Max, son of Nicholas and Peggy Stergiades, attends Brookfield East High School.

Dann Wilson of Pewaukee has been named an alternate nominee to the U.S. Military Academy in West Point, NY and the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Dann, son of Dann and Monica Wilson, attends the University of Wisconsin-Whitewater.

Congressman Sensenbrenner is currently accepting nomination applications from Wisconsin’s Fifth Congressional District for those who would like to enter any United States service academy in the summer of 2018.  Inquiries concerning this process can be made to the Congressman’s district office in Brookfield at (262) 784-1111, or online at Sensenbrenner.house.gov.