Brookfield, WI—Today, Congressman Jim Sensenbrenner (WI-05) announced the nomination of 27 candidates from Wisconsin’s Fifth Congressional District for appointment to the U.S. service academies.

Rep. Sensenbrenner: “I am pleased to nominate these exceptional young men and women to our service academies. They have demonstrated themselves to be gifted students and respected members of our community. I congratulate them on this achievement and have full confidence that they will represent our state well. I would also like to thank our Academy Selection Committee for their efforts in helping identify the most qualified candidates.”

Nominees are designated as “principal” or “competing alternate.” Principal nominees who meet academic, physical, and medical standards set by each academy are guaranteed an appointment to that academy. Alternate nominees compete for available slots should any principal nominees choose not to accept or fail to qualify for their appointment. Additionally, alternate nominees are part of a pool of applicants from which the academies select the incoming class.

The United States Merchant Marine Academy does not differentiate between principal and competing alternate nominations.

This year, Congressman Sensenbrenner nominated 27 students, including three principal nominees. They are as follows:

Principal Nominees
Kate Hall of Pewaukee has been named a principal nominee to the US Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Kate, daughter of Chief Warrant Officer Matthew and Mrs. Denise Hall, attends University Lake School.

James Miller of West Bend has been named a principal nominee to the US Military Academy in West Point, NY. James, son of Lance and Heidi Miller, attends West Bend West High School.

Mae Myers of Oconomowoc has been named a principal nominee to the US Naval Academy in Annapolis, MD, and an alternate nominee to the US Military Academy in West Point, NY. Mae, daughter of Eric and Sarah Myers, attends Arrowhead High School.

Competing Alternate Nominees and United States Merchant Marine Academy Nominees
Coleton Borkowicz of Hartland has been named an alternate nominee to the US Air Force Academy in Colorado Springs, CO and US Military Academy in West Point, NY. Coleton, son of Mark and Jennifer Borkowicz, attends Arrowhead High School.

Caleb Buettner of Brookfield has been named an alternate nominee to the US Military Academy in West Point, NY. Caleb, son of Kevin and Corie Buettner, attends Charles J. Colgan High School in Manassas, VA.

Skyler Chauff of Oconomowoc has been named an alternate nominee to the US Military Academy in West Point, NY. Skyler, son of Bertrand and Evelyn Chauff, attends St. John’s Northwestern Military Academy.

Grant Conlon of Oconomowoc has been named an alternate nominee to the US Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Grant, son of James and Sharon Conlon, attends Marquette University High School.

Benjamin Didier of Wauwatosa has been named an alternate nominee to the US Military Academy in West Point, NY. Benjamin, son of John and Jill Didier, attends Marquette University.

Alexander Fordham of Waukesha has been named an alternate nominee to the US Naval Academy in Annapolis, MD and a nominee to the US Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Alexander, son of Stephen and Susan Fordham, attends Waukesha West High School.

Justine Hansen of Waukesha has been named a nominee to the US Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Justine, daughter of Shawn and Charity Hansen, attends Martin Luther High School.

Madelyn Hansen of Fort Atkinson has been named a nominee to the US Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Madelyn, daughter of Kyle and Christine Hansen, attends Fort Atkinson High School.

Andrew Hodgson of Brookfield has been named an alternate nominee to the US Military Academy in West Point, NY and US Naval Academy in Annapolis, MD. Andrew, son of James and Erica Hodgson, attends Brookfield Central High School.

Michael Hoggatt of Brookfield has been named an alternate nominee to the US Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Michael, son of Scott and Judy Hoggatt, attends Brookfield Academy.

Julia Jensen of Brookfield has been named an alternate nominee to the US Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Julia, daughter of Joel and Carrie Jensen, attends Brookfield Academy.

Jacob Kohlmeier of Wauwatosa has been named a nominee to the US Merchant Marine Academy in Kings Point, NY, and a competing alternate nominee to the US Naval Academy in Annapolis, MD. Jacob, son of James and Laura Kohlmeier, attends Oakland University.

Brandon Lee of Brookfield has been named a nominee to the US Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Brandon, son of Yonggon and Yuna Lee, attends Brookfield Central High School.

Ryan Mitchell of Watertown has been named an alternate nominee to the US Military Academy in West Point, NY. Ryan, son of Ralph III and Laurie (Russell) Mitchell, attends Watertown High School.

Jordan Nance of West Allis has been named an alternate nominee to the US Naval Academy in Annapolis, MD. Jordan, son of James and Stephanie Nance, attends Nathan Hale High School.

Patrick O’Connor of Watertown has been named an alternate nominee to the US Air Force Academy in Colorado Springs, CO, US Military Academy in West Point, NY and US Naval Academy in Annapolis, MD. Patrick, son of David and Patricia O’Connor, attends Watertown High School.

Mary Otten of Menomonee Falls has been named an alternate nominee to the US Naval Academy in Annapolis, MD. Mary, daughter of Mark and Janet Otten, attends Divine Savior Holy Angels High School.

Alexander Peterson of Pewaukee has been named an alternate nominee to the US Air Force Academy in Colorado Springs, CO and US Naval Academy in Annapolis, MD. Alexander, son of Philip and Denise Kilway Peterson, attends Trinity Academy.

Noah Ross of Hartland has been named an alternate nominee to the US Air Force Academy in Colorado Springs, CO and US Naval Academy in Annapolis, MD, and a nominee to the US Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Noah, son of Peter and Amber Ross, attends Arrowhead High School.

Collin Schulz of Fort Atkinson has been named an alternate nominee to the US Air Force Academy in Colorado Springs, CO and a nominee to the US Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Collin, son of Todd and LaRae Schulz, attends Lakeside Lutheran High School.

Maxwell Schwab of Waukesha has been named an alternate nominee to the US Air Force Academy in Colorado Springs, CO and US Naval Academy in Annapolis, MD. Maxwell, son of Jeffrey and Kelly Schwab, attends Waukesha North High School.

Nathaniel Sitzberger of Ixonia has been named a nominee to the US Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Nathaniel, son of Robert Sitzberger and Heidi Graf, attends Oconomowoc High School.

Luke Slosar of West Allis has been named a nominee to the US Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Luke, son of Richard and Sharon Slosar, attends Marion Military Institute in Marion, AL.

Spencer Thusius of Greenfield has been named an alternate nominee to the US Military Academy in West Point, NY. Spencer, son of Paul and Nichole Thusius, attends Greenfield High School.