CONGRESSMAN JIM SENSENBRENNER - PROUDLY SERVING WISCONSIN‘S 5TH DISTRICT

Press Releases and Statements

Sensenbrenner Announces U.S. Service Academy Nominees from Wisconsin’s Fifth Congressional District

f t # e
Brookfield, January 8, 2016 | comments
Brookfield, WI – Congressman Jim Sensenbrenner announced today that 19 students from Wisconsin’s Fifth Congressional District have received nominations to the U.S. service academies.  

“The Fifth District students selected this year as nominees to the various United States service academies are truly remarkable and will do their families and communities proud in both their academic and professional endeavors,” said Sensenbrenner. “Our country needs strong leaders to protect and serve, innovate and inspire – I have no doubt these fine young men and women will do just that, and continue to be a credit to our state and this nation.”

Nominees for the United States service academies were chosen from an impressive group of qualified applicants residing throughout Wisconsin’s Fifth Congressional District. The Congressman’s Academy Selection Committee put forth its recommendations for nomination after reviewing each individual candidate and conducting in-person interviews.  

Of the 19 students, three have been named principal nominees. If the principal nominee meets the academic, physical, and medical standards set by the academy, they are assured an offer of appointment to the academy. If a principal nominee does not qualify or chooses not to attend, the alternates compete for the vacancy. Alternates are also part of a pool of applicants from which the academies will select the incoming class.

Principal Nominees:

Alexis Fredericks of Brookfield has been named a principal nominee to attend the U.S. Military Academy in West Point, NY and an alternate nominee to the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Alexis, daughter of John Fredericks and Amelia Frankum, is a senior at Waukesha South High School.

Celeste Fohey of Pewaukee has been named a principal nominee to attend the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Celeste, daughter of Anthony and Hilda Fohey, is a senior at Brookfield East High School.  

Dominic Haight of Oconomowoc has been named a principal nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO and an alternate nominee to the U.S. Military Academy in West Point, NY. Dominic, son of Daniel and Ranea Haight, is a senior at Catholic Memorial High School.

Competing Alternate Nominees from Dodge County:

Jazmyn Trudeau of Oconomowoc has been named an alternate nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Jazmyn, daughter of Leo and Petronella Trudeau, is a senior at Oconomowoc High School. 

Competing Alternate Nominees from Jefferson County:

Brianna Halvorsen of Fort Atkinson has been named an alternate nominee to attend the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Brianna, daughter of Daniel Halvorsen and Nicole Linksens, is a senior at Fort Atkinson High School. 

Wilder Wichman of Watertown has been named an alternate nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Wilder, son of Joseph and Shelby Wichman, is a senior at Johnson Creek High School.

Competing Alternate Nominees from Milwaukee County:

Alexander Idonije of Greenfield has been named an alternate nominee to attend the U.S. Military Academy in West Point, NY. Alexander, son of Kunle and Elaine Idonije, is a senior at Wayland Academy.

Christian Van Dellen of Wauwatosa has been named an alternate nominee to attend the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD and the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Christian, son of James and Penny Van Dellen, is a senior at Milwaukee Lutheran High School. 

Competing Alternate Nominees from Washington County:

Andrew Barnhart of Jackson has been named an alternate nominee to attend the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD and the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Andrew, son of Robert and Sandra Barnhart, is a senior at Living Word Lutheran High School.

Stephanie Hopkins of Colgate has been named an alternate nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO, the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD, and the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Stephanie, daughter of Ron and Teresa Hopkins, is a senior at Hamilton High School.

Competing Alternate Nominees from Waukesha County:

Rachel Baker of Brookfield has been named an alternate nominee to attend the U.S. Military Academy in West Point, NY. Rachel, daughter of Brian Baker, is a senior at Brookfield Central High School. 

Andrew Burzinski of Menomonee Falls has been named an alternate nominee to attend the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD, the U.S. Military Academy in West Point, NY, and the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Andrew, son of Joseph and Karen Burzinski, is a senior at Menomonee Falls High School.

Riley DeMeulenaere of Brookfield has been named an alternate nominee to attend the U.S. Military Academy in West Point, NY, the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO, and the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Riley, son of Christopher and Ann DeMeulenaere, is a senior at Marquette University High School. 

Jacob Dickman of Oconomowoc has been named as an alternate nominee to attend the U.S. Military Academy in West Point, NY, the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO, the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD, and the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Jacob, son of Peter and Lisa Dickman, is in his senior year of homeschooling. 

Jacob Fritz of Menomonee Falls has been named an alternate nominee to attend the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD and the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Jacob, son of Christopher and Johanna Fritz, is a senior at Germantown High School.

Jake Hall of Nashotah has been named as an alternate nominee to attend the U.S. Military Academy in West Point, NY and the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Jake, son of Matthew and Denise Hall, is a senior at Lake Country Lutheran High School.  

Cassandra Jehly of Brookfield has been named as an alternate nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO and the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD. Cassandra, daughter of Jordan and Naomi Jehly, is a senior at Brookfield Central High School.

Joshua Redmann of Waukesha has been named as an alternate nominee to attend the U.S. Military Academy in West Point, NY, the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO, the U.S. Naval Academy in Annapolis, MD, and the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, NY. Joshua, son of Matthew and Virginia Redmann, is a senior at Waukesha West High School.

Timothy “Tanner” Germann of Menomonee Falls has been named an alternate nominee to attend the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, CO. Tanner, son of Tim and Joy Germann, attended the U.S. Air Force Academy (USAFA) from 2013-2014 before he attended a full-time mission trip to Germany for the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints. He is seeking readmission to complete schooling at USAFA. 

Congressman Sensenbrenner is currently accepting nomination applications from Wisconsin’s Fifth Congressional District for those who would like to enter any United States service academy in the summer of 2017.  Inquiries concerning this process can be made to the Congressman’s district office in Brookfield at (262) 784-1111, or online at Sensenbrenner.house.gov.
 
f t # e